Postupové svetielko ešte bliká

Slovenskí reprezentanti aj po zápase na Cypre stále živia postupovú nádej na postup na európsky šampionát 2008. Zápas v Nikózii priniesol však až zbytočne veľa úsilia a nervov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Oba tímy nastúpili s prílišným rešpektom k súperovi, a to sa ukázalo ako podstatné pre vývoj zápasu. Neviem prečo, ale zdalo sa mi akoby naši pred zápasom až príliš poukazovali na výsledky Cypru, ktorý s Nemcami remizovali 1:1 a s Írskom vyhrali 5:2. Zápas ukázal, že kým súper vládal bol nebezpečný. Ale s pribúdajúcimi minútami strácal sily a keď k tomu prirátame červenú kartu a katastrofálnu obranu domácich konečný výsledok 1:3 je pre domácich úspechom. Ale pekne po poriadku.

Na tento zápas tréner Kocian naordinoval systém 4-4-2 a príležitosť dostali títo hráči: Čontofalský - Šinglár (46. Žofčák), Škrtel, J. Ďurica, Greško - Krajčík, Borbély, Sapara (67. Kozák), Švento - Vittek, Jakubko (80. Šesták).

Brankár: Čontofalský

Kamil si po zápase s Poľskom musel vypočuť kritky na svoju hlavu, či už zo strany médií alebo od Kociana, viac než dosť. Aj keď to nebolo až tak vidieť, v podvedomí mu stále tento zápas, akoby nedal pokoj a jeho výkon nebol 100%-ný. Čiastočne by sa mu dal pripísať prvý gól, keď mu lopta vypadla a takisto závar v druhom polčase po tiež nie veľmi isto zákroku. Inak to bol stále ten istý Kamil, ktorého poznáme. Svoju úlohu si v bráne určite zastal.

Obrana: Šinglár - Škrtel -Ďurica - Greško

Obrana nehrala zle. Prekvapený sme ostali pri nasadení Šinglára. Aj keď nespravil žiadnu väčšiu chybu, jeho výkon bol akiste sklamaním, keď nakopávané lopty na nikoho neboli potrebné. Stopérom možno vytknúť jedine zbytočné fauly rukami, cez ktoré nám najviac hrozili štandardné situácie. Obrana prepadla jedine pri prvom góle a treba povedať, že to bola škoda, lebo zbytočne sme si pokazili jasný zápas.

Záloha: Krajčík - Borbély - Sapara - Švento

V tejto formácií tréner prekvapil nasadením Mateja Krajčíka na kraj zálohy, kde sa spoliehal na jeho dobrý výkon v Slavii v poslednom kole. Krajčík sa však nepresadil podľa očakávania a druhopolčasové presunutie do obrany a následné zaradenie žofčáka bolo správnym krokom. Žofčák spoločne so striedajúcim Kozákom našu hru oživili a dali jej ofenzívnejší ráz. "Robotník" Borbély si svoju robotu splnil, bol síce navonok nevýrazný, ale aj vďaka nemu defenzíva klapala. Ukázal, že je výbornou perspektívou pre reprezentáciu. Sapara zahrával rohy a tam ho bolo najviac cítiť. V prvom polčase nemal toľko priestoru na kombináciu, a to bolo na škodu, keďže nemohol naplno ukázať svoje možnosti. Švento patril k najlepším na ihrisku, získal pre tím početnú výhodu, centroval nebezpečné lopty. Cyperčania si s ím nevedeli dať rady.

Útok: Vittek - Jakubko

Jakubko chvíľu nedostával lopty, aké potreboval, ale keď sa to spresnilo a zlepšilo bol veľmi nebezpečný. Mňa osobne jeho výkon najviac potešil a myslím si že takého hráča naša "repre" vždy potrebovala. Okolo neho a Vitteka sa dá postaviť naša ofenzíva. Spolu vpredu sú mimoriadne nebezpečný a bolo radosť sa na ich spolprácu pozerať. Obaja si zaslúžili a napokon aj dali dva krásne góly. Na posledné minúty nastúpil aj Šesták.

Rozhodca: Lehner
Svoju úlohu vôbec nezvládol. Chcel si vybudovať pomocou kariet rešpekt, ale to sa mu nepodarilo a za obyčajné fauly dával žlté karty. Veď z našich 12 faulov až 4 ocenil žltou kartou! To bol asi jeho najväčší mínus a zbytočne negatívne vstupoval do inak pokojného zápasu.

Cyprus v konečnom výsledku nehral nič extra. Po tom ako domáci brankár Morfis dostal červenú kartu sa vlastne Cyprus zlomil. Náhradný brankár Giorgallidis bol veľmi slabý (navyše sa ku koncu zápasu aj zranil), jeho technika bola katastrofálna, a tak bolo len otázkou času, kedy naši zápas otočia. Obrana bola veľkou slabinou. Aj keď sa sanžila hrať priestorovo, pôsobila dezorientovane a naši si tam behali, ako sa im zachcelo.

V konečnom rezultáte tento zápas nám vyšiel, tak ako sme to chceli, získali sme povinné 3 body, a tak sa už od konečného hvizdu v Nikózii všetky oči upierajú do Írska. Tam naši nesmú prehrať a myslím si, že ak sa budú vyvarovať chýb v obrane a podajú taký výkon, ako v druhom polčase o výsledok sa báť nemusia. Držme preto našim chlapcom palce, aby aj po strede mohli tak oslavovať so slovenskými fanúšikmi na štadióne, ako aj pri televíznych obrazovkách, ako tomu bolo naostatok.