Malta nás pripravila na Cyprus

V príprvnom stretnutí slovenských reprezentantov, na Tehelnom poli, sme zdolali Maltu 3:0 a pred prvým kvalifikačným zápasom s Cyprom sme dostali aký-taký signál, ako to asi bude s nami vyzerať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Ľudia na štadióne, ale aj my diváci pri televíznych obrazovkách, sme nesledovali žiadne veľkolepé predstavenie našich hráčov. Chlapci si odkrútili povinnú jazdu a nevýraznú Maltu zdolali rozdielom triedy. Zápas nám odkryl viacero pozitív, ale našli sa aj negatíva, ktoré treba vyriešiť. Pozitíva si každý určite všimol, ja by som chcel poukázať na naše chybičky, ktorým by sme sa podľa môjho názoru mohli vyhýbať.

Negatív síce nebolo veľa, ale predsa sa našli. Súboj s Maltou sme si naplánovali preto, aby sme si otestovali, hru proti obrannému systému súpera, lebo sa predpokladá, že podobným štýlom bude hrať aj Cyprus. Mňa preto zarazilo, že niekoľko minút si naši obrancovia len prenášali vzadu loptu a čakali, čo spraví súper. Občas je to nutné, to chápem, aby rozhodili súpera. Ale naši v čase, keď sme vyhrávali 2:0, akoby len udržiavali stav a čakali na koniec zápasu. Veď na to ten priateľský zápas bol, aby si prechod do útoku nacvičli a dokázali sa presadiť cez obranu súpera. Celkovo sa však obrana predviedla dobrým výkonom a spoločne s defenzívnym záložníkom Hlinkom, Malte nič nedovolili. Veď jedna vyslaná strela na našu bránu hovorí za všetko.

V zálohe my chýbalo trocha viac pohybu. Pochopiteľne, že úroveň zápasu s blížiacim sa koncom klesala. Malťania sa už do útoku netlačili vôbec a už iba zvyšok zápasu odstáli na vlastnej polovici. Myslím si však, že celkovo sme v zálohe podali slušný výkon. Celkom potešil Dušan Švento, ktorý však v prvom polčase zahodil obrovksú šancu, keď netrafil prázdnu bránu. Isteby jeho výkon po tomto góle bol ešte lepší. Saparovi to spolu s Karhanom veľmi nešlo. Obaja sú kreatívni hráči a viac sa sústredili na útočenie, ako na bránenie. A navyše každí je v klube zvyknutí na úlohu tvorcu hry, a preto sa museli spolu v strede viac rešpektovať a niekedy to škrípalo. Všetko je to však iba v zohratí sa spolu, a to postupne určite príde. Po polčase sa na ihrisko dostal Janočko s Hodúrom a ich hru na ihrisku aj bolo cítiť. Rozhýbali to tam a bolo vidieť, že obaja sú vo veľkej hernej pohode, ktorú si priniesli najmä s klubov, kde pravidelne hrávajú a kde sú oporami.

V útoku ma trocha sklamal Filip Hološko, ktorého na ihrisku ani nebolo vidieť. Popri Šebovi ostal v tieni. Nemal toľko streleckých pozícií, ako inokedy. Zdalo sa mi ako keby hral v kŕči, ale aj on dokázal spoluhráčom vytvoriť niekoľko dobrých pozícií na zakončenie. Šebov koncert myslím, že netreba ani komentovať. Hral dravo, presadil sa v súboji jeden na jedného, vyslal množstvo striel. Najmä v prvom polčase však v niektorých pozíciách mohol radšej prihrať lepšie postaveným hráčom, ale zrejme sa potreboval gólovo chytiť, aby získal pohodu. Tri góly sú zaslúženou odmenou za jeho výkon.

Najviac na tomto zápase zrejme mrzí zranenie Roba Vitteka. Našťastie až také vážne, ako sa spočiatku predpokladalo, to nebude a liečba by mala potrvať zhruba dva týždne, a preto do zápasu s Českom by sa mohol dať teoreticky dokopy, čo nás všetkých teší. Škoda však toho, lebo zranenie prišlo v najnevhodnejší moment. "Viťovi" sa v klube darilo a určite nám, ako aj Norimbergu bude citeľne chýbať. Verme preto, že sa uzdraví, čo najskôr a opäť bude zabávať všetkých ľudí svojimi gólmi.

Celkovo tento zápas splnil svoju úlohu. Hráči získali potrebnú psychickú pohodu a dokázali aj sami sebe, že ak podajú aspoň takýto výkon, s Cyprom problém mať nebudú. Ukázali sa noví hráči Švento a Šebo a potvrdili, že s nimi do budúcnosti treba rátať. Tešme sa preto na blížiacu sa kvalifikáciu, lebo aj tento zápas nám potvrdil, že aj napriek ťažkému žrebu, sa môžme dôstojne pobiť o postupové miesto na šampionát do Rakúska a Švajčiarska. Určite s nami treba rátať!